İran’da Mahsa Amini Protestolarını Destekleyen Rapçi Toomaj Salehi İdam Cezasına Mahkum Edildi

Toomaj Salehi, 2022’de İran’da ahlak polisi tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra polis gözetiminde ölen Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolara şarkılarıyla destek vermişti.

Avukatlarından Amir Raesian, Salehi’nin idam cezasını temyize götüreceğini açıkladı.

Şu ana kadar İran makamlarından herhangi bir açıklama gelmedi.

MAHSA AMİNİ’YE DESTEK VERMİŞTİ

Salehi, Ekim 2022’de protestolara açıkça destek veren açıklamaları nedeniyle gözaltına alınmış ve bir dizi suçlamayla karşı karşıya kalmıştı.

Temmuz 2023’te Salehi, Yüksek Mahkeme’nin kararıyla ölüm cezasından kurtulmuş ve altı yıl üç aylık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ancak Ocak ayında, İsfahan Devrim Mahkemesi’nin daha önce beraat ettiği suçlamalara ek olarak yeni suçlamalar getirdiği belirtildi.

‘YÜKSEK MAHKEME AF KARARINI TANIMADI’

Avukat Raesian, devrim mahkemesinin Yüksek Mahkeme’nin af kararını tanımadığını ve yeni suçlamalar getirerek “en ağır cezayı” verdiğini belirtti.

Salehi, 2022’deki eylemlerden önce de muhalif bir figürdü ve konser vermesi yasaktı. Bunun yerine, şarkılarını sosyal medyada paylaşıyordu.

SERBEST BIRAKILMIŞTI, TEKRAR TUTUKLANDI

Geçen yıl altı yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından, Kasım ayında kefaletle serbest bırakıldı, ancak birkaç gün sonra “kanıt olmadan yanlış iddiaları paylaşma” suçlamasıyla yeniden tutuklandı. Salehi’nin, istihbarat bakanlığı ajanları tarafından işkenceye maruz kaldığını ve baskıya maruz bırakıldığını söylediği video gerekçe gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir