Fatih Altaylı: Ne yalan söyleyeyim, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun zeki biri olduğunu düşünmüştüm hep

Gazeteci Fatih Altaylı, kendisiyle birlikte gazeteciler Timur Soykan ve Murat Ağırel‘i hedef gösteren eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘ya yanıt vererek, “Ne yalan söyleyeyim, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun zeki, akıllı biri olduğunu düşünmüştüm hep. Çünkü bana göre zekanın en önemli belirtisi dinlediğini ve okuduğunu anlamak, doğru çıkarımlar yapmaktı.” dedi. 

GDH TV’ye konuşan Süleyman Soylu, programda, son 10 ay içinde hakkında yapılan 550 olumsuz köşe yazısı yazıldığını ve bunun “normal olmadığını” öne sürdü. Kendi döneminde uyuşturucu kaçakçıları ve çetelerle mücadele edildiğini savunan Soylu, üç gazeteciyi de hedef gösterdi. Soylu, “Murat Ağırel, Timur Soykan ve Fatih Altaylı; bu arkadaşlar neye hizmet ettiğinin farkında değil. Türkiye’de 2021 ve 2022’de hiçbir cinayet faili meçhul kalmamıştır. Türkiye bu 7 yıl boyunca 1050 ton uyuşturucu yakaladı” dedi.

Altaylı kendi YouTube programında konuşan Ağırel ve Soykan’ı hedef gösteren Soylu’ya yanıt verdiği yazısında, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: 

“Soylu’nun çektirdiği fotoğraflar nedeniyle oluşan algıya rağmen, aslında onun döneminde de ciddi operasyonlar yapılmış olduğunu anlattı Timur ve Murat.

Hatta program bittiğinde kendi kendime “Acaba Soylu’yu hak etmediği kadar temize mi çıkardık” diye de düşünmedim değil ama sonuçta iki gazeteci de somut olaylar üzerinden konuşmuşlardı. Ve açıkça Türkiye’nin bu duruma gelmesinde Soylu’nun değil, AKP’nin kurduğu sistemin kusurlu olduğunu anlatmışlardı. Programın yayınından sonra Murat Ağırel aradı. Soylu kendisini aramış ve “Hakkımda yanlış şeyler söylediniz. Yanıt hakkım doğdu” demişti. Murat da kendisine “Gelin Fatih Bey’in programına her şeyi konuşalım” diye yanıtlamıştı ve “Abi senin adına davet ettim.” dedi.

Ben de “Tabii ki, iyi yapmışsın” dedim. Ancak Süleyman Soylu gelip bizimle konuşmaktansa, tek başına bir başka programa gitmiş. Ve sunucunun Murat Ağırel ile Timur Soykan’ın iddiaları şeklindeki sorusuna yanıt verirken benim de adımı zikretmiş. Aslında sunucu izlediğini anlamış ve benim bir ithamım olmadığını hatta neredeyse onun döneminde yapılan operasyonlardan ötürü hakkını teslim ettiğimi fark etmiş ama Süleyman Soylu izlediğini anlamaktan aciz olduğu için lehine gelişen bir programı sadece programdakilerin isimlerinden yola çıkarak aleyhine bir şey zannetmiş.

Ve gelip bu konuda uzman iki gazeteci ile konuşmaktansa boş kaleye gol atmak istemiş ve ama orada bile golü kendi kalesine atmış. Ayağına gelen kendimi temizleme fırsatını da böylelikle tepmiş. Ben dün itibarı ile şunu anladım. Siyasette bir yerlere gelmek için çok da büyük bir zeka gerekmiyormuş.

Ama orada kalmak için gerekiyor olmalı ki, bazıları kalamıyor!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir